C Vitamini nedir?

Askorbik asit olarak da bilinen C Vitamini , suda çözünen bir vitamindir. Bu sebeple suda eriyen C vitamini vücutta depolanmaz. Vücudun ihtiyaç duymadığı miktardaki C vitamini idrarla dışarı atılır. Vücuttaki birkaç enzimin çalışması için gereklidir ve bağışıklık sistemi için önemlidir. C vitamini portakal,çilek,brokoli,biber ve lahana gibi bir çok sebze ve meyvede bulunur. Ayrıca beslenmeyi desteklemek için gıda takviyesi olarak da kullanılır. C vitamini takviyeleri genellikle çinko,D vitamini ve kara mürver içerikleri ile desteklenir.

C Vitamini ne işe yarar?

C vitamini,vücudun bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak,cildin savunma sistemini güçlendirebilir. Ayrıca kronik hastalık riskini azaltabilir.

Çinko nedir, ne işe yarar?

Çinko, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve vücut tarafından sentezlenemeyen bir elementtir. İnsan sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Vücuttaki bir çok fonksiyondan sorumludur ve en az 100 farklı enzim aktivitesini uyarmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemi için önemlidir. Cildin,saçın ve tırnakların sağlığına katkıda bulunur. Serbest radikal hasarına karşı korumada görev yapar.

D vitamini nedir,ne işe yarar?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. ‘’Güneş ışığı vitamini’’ olarak da bilinir. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekler. Eksikliği,çocuklarda raşitizm,yetişkinlerde kemik erimesine yol açabilir.

Yeterli miktarda güneş ışığı alınamamasına bağlı olarak vücudun D vitamini üretmesi sınırlanmaktadır. Kapalı mekanlarla sınırlı yaşam tarzı,güneş kremi kullanımı,hava kirliliği ve güneşşiz mevsimler bu sınırlayıcı unsurlar arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.